MOTOGP A DEBUTAT CU O ACCIDENTARE DESTUL DE GRAVĂ PENTRU NUMĂRUL 1 DIN MOTOGP

Fabio Quartararo (Yamaha) a câștigat Marele Premiu al Spaniei la motociclism viteză la clasa MotoGP, obţinând prima sa victorie la categoria regină, duminică după-amiază, pe circuitul de la Jerez de la Frontera.

Francezul Quartararo l-a devansat pe spaniolul Maverick Vinales, tot pe Yamaha, la capătul unei curse spectaculoase, marcată de fantastica revenire a spaniolului Marc Marquez (Honda), sextuplu campion mondial, care în cele din urmă a suferit o căzătură puternică.
Marquez, care a suferit o fractură de humerus drept, va rămâne sub observaţie la Jerez, timp de 12 ore, după care va fi dus la Barcelona, unde va fi operat marţi, notează

Quartararo este primul francez care câştigă o cursă la clasa MotoGP din 1999. El este lider în clasamentul general al piloților cu 25 de puncte, urmat de Vinales, 20 de puncte, şi Dovizioso, 16 puncte.

A fost o cursă anostă și pentru Valentino Rossi care a fost nevoit să se retragă fără să intre în cărți pentru puncte.