A DOUA VICTORIE CONSECUTIVĂ PENTRU ECHIPAJUL NAPOCA RALLY ACADEMY

Simone Tempestini a bifat a doua victorie consecutivă în Campionatul Național de Raliuri Betano, cu 9 din 11 probe câștigate în Raliul Perla Harghitei Tess powered by Total. Campionul național en-titre la juniori, Norbert Maior, este marea surpriză, tânărul brașovean obținând un spectaculos loc 4 la general pe un Peugeot 208 R2.

Echipajul Simone Tempestini/Sergiu Itu (Skoda Fabia R5), de la Napoca Rally Academy, a fost cronometrat pe cele 11 probe speciale în 57 min 35 sec 2/10.

Pe locul secund s-a clasat echipajul Dan Gîrtofan/Tudor Mârza (Skoda Fabia R5), la 01 min 02 sec, podiumul fiind completat de Bogdan Marişca/Karoly Borbely ( Ford Fiesta R5), la 01 min 20 sec 2/10, situațieI identică cu cea de după prima zi a cursei. Top 5 a fost completat de Norbert Maior şi de Adrian Răspopa.

Sosit la start din postura de lider după victoria de la Raliul Argeșului, Tempestini, cu Sergiu Itu în dreapta, a avut parte de emoții în startul rundei din Brașov și Harghita. A venit pe 2 pe prima probă specială, urcarea din Poiana Brașov, Dan Gîrtofan, favoritul local, fiind mai rapid cu 60 de sutimi.

Cvadruplul campion național absolut și-a revenit rapid și s-a impus in 9 din celelalte probe rămase, singura sincopă fiind PS6 Crăciunel, care i-a revenit lui Alexandru Pițigoi (Porsche 911 GT3 CUP). Acesta din urmă, aflat în lupta pentru un loc pe podium la open, a abandonat cu două probe înainte de final, când s-a răsturnat.

Lungimea totală a cursei a fost de 397 km, dintre care 11 pe probe speciale. Câștigătorul etapei a fost răsplătit cu un cec în valoare de 1.000 de euro, oferit de Betano, sponsorul.

Raul Badiu, victorie clară în Cupa Dacia

În pauză până la reluarea WRC, Raul Badiu a fost prezent din nou în Cupa Dacia. Pilotul de la DTO Rally și-a confirmat statutul și, pe o Dacia Sandero, a avut al 6-lea timp la general în Power Stage. Cu Rareș Fetean copilot, Badiu a fost al 13-lea în raliu, însă în cupa monomarcă nu a avut rival. Pe locul 2 s-a clasat echipajul Dragoș Popa/Sorin Colceriu, la 4 minute și 38 de secunde în spate, iar pe 3 a venit echipajul debutant format din Victor Supuran și Andrei Pintilii, având un timp cu 6:04,9 mai slab decât Badiu.