Valteri Bottas prima victorie din noul sezon de Formula 1

După ce a plecat din pole-position Valetri Bottas a reușit să gestioneze forte bine întreaga cursă, chiar dacă Safety Car-ul a intrat de mai multe ori pe circuit. Au fost înregistrate și câteva abandonuri iar startul l-a dat Max Verstappen când monopostul său a cedat în turul 11.

În turul 19 a venit rândul lui Daniel Ricciardo să abandoneze după pilotul Renault reușise un loc 10 pe grilă. Lewis Hamilton a fost retrogradat 3 poziții pe grilă plecând de pe locul reușind să încheie cursa pe locul 4 în urma lui Charles Leclerc și Lando Norris, pilotul Britanic care a obținut primul său podium din formula 1. Trebuie menționat faptul că cei doi au profitat de acroșajul dintre Alexander Albon și Hamilton acesta din urmă fiind penalizat cu 5 secunde. Un alt moment important al cursei a fost abandonul lui Kimi Raikkonen care după ultima intrare la boxe a pierdut roata dreapta față ,acesta nefiind fixată cum trebuie.

Kimi Räikkönen #bwoah

Este rușinos să închei cursa într-un asemenea fel când lucrurile arătau așa de bine. Comparativ cu ieri am făcut un pas înainte o viteză de top foarte bună– a declarat finlandezul.

Bottas a obținut, pe Red Bull Ring, a doua victorie din Austria, pe cea de-a opta din carieră și e liderul clasamentului general. Următoarea etapă, se va desfășura peste o săptămână tot pe Red Bull Ring.