După ce a câștigat Marele Premiu al Thailandei Marc Marquez și-a asigurat al șaselea titlu mondial.

Pilotul spaniol Marc Marquez a triumfat duminică la clasa regină (MotoGP) a Marelui Premiu al Thailandei de motociclism viteză, desfășurat pe circuitul Buriram, și și-a asigurat al șaselea titlul mondial la clasa regină, când au mai rămas patru curse până la finalul sezonului, relatează AFP.

Victoria lui Marc Marquez la general este cu atât mai firească cu cât spaniolul a demonstrat o consistență incredibilă în acest sezon. Cu excepția cursei din Austin, Texas, acolo unde a abandonat din cauza unor probleme tehnice ale motocicletei, Marquez a terminat toate celelalte curse fie pe primul loc, fie pe al doilea. În Thailanda, Marquez a plecat de pe poziția a treia a grilei de start, însă imediat i-a luat fața lui Maverick Vinales și s-a înființat în spatele lui Fabio Quartararo, preferând să rămână în plasa pilotului Petronas Yamaha până pe final, atunci când a declanșat atacul. Depășirea decisivă s-a consumat chiar în ultimul tur, acolo unde spaniolul și-a arătat experiența superioară.

La doar 26 de ani, Marc Marquez câștigă astfel cel de-al șaselea titlu mondial din carieră la clasa MotoGP, ajungând la un total de opt cu cel de la 125 cc (în 2010) și cu cel de la Moto2 (în 2012).

Marquez a câștigat primul său titlul mondial la MotoGP în 2013, iar acum și-a asigurat matematic a patra coroană mondială consecutivă, când au mai rămas patru curse. În clasamentul piloților, Marquez este lider cu 325 puncte, urmat de Andrea Dovozioso 215, Alex Rins (Spania) 167, Maverick Vinales 163, Danilo Petrucci (Italia) 162, etc.
De menționat este faptul că marc Marquez nu s-a clasat nicio dată mai jos de locul doi în acest an.