Marc Marquez 50 de Grand Prix uri câștigate după victoria de la Brno

Spaniolul Marc Marquez (Honda) a obținut a șasea victorie din acest sezon și a 50-a din carieră în MotoGP în Marele Premiu al Cehiei, disputat pe circuitul de la Brno.

Campionul en-titre a început weekendul de la Brno cu un avantaj confortabil de 58 de puncte în clasamentul general față de Andrea Dovizioso. În plus, pista din Cehia nu se număra printre favoritele sale, fiind mai degrabă un circuit care favorizează motocicletele Yamaha și, mai nou, Ducati.

Cvintuplul campion mondial la clasa regină a dominat categoric cursa, în care l-a depășit cu 2 secunde și 452 de miimi pe italianul Andrea Dovizioso (Ducati) şi cu 3.497 pe australianul Jack Miller.

Valentino Rossi a fost cel mai bine clasat dintre piloţii Yamaha: a încheiat cursa pe locul 6.

Marquez s-a distanțat în clasamentul general, unde are 210 puncte, față de 147 Dovizioso şi 129 Danilo Petrucci (Ducati).

Următoarea cursă va avea loc în acest weekend, pe 11 August. MYWORLD MOTORRAD GRAND PRIX VON ÖSTERREICH