O nouă victorie de pentru Hamilton după ce l-a depășit pe Verstappen cu 3 tururi înainte de final

Lewis Hamilton a câștigat pentru a șaptea oară Marele Premiu de Formula 1 al Ungariei. Mercedes a preferat o strategie alternativă, cu două treceri pe linia boxelor, iar aceasta s-a dovedit benefică.

Max Verstappen a plecat din pole-position, iar olandezul și-a păstrat, după start, prima poziție. O bună parte din cursă, Lewis Hamilton a rulat în urma pilotului Red Bull-Honda.

În turul 48, britanicul a fost chemat la boxe pentru a doua oară și a revenit pe pistă cu pneuri noi, de compoziție medie. Acesta a avut la dispoziție 20 de tururi pentru a topi cele 20 de secunde până la primul loc al lui Verstappen.

Hamilton a ajuns în plasa adversarului în turul 67 și l-a depășit la capătul liniei de start-finish.

Tot pe final de Grand Prix, Sebastian Vettel a trecut de colegul său de la Ferrari, Charles Leclerc. Germanul a încheiat pe locul al treilea în Ungaria.

După această victorie, Hamilton și-a consolidat prima poziție din clasamentul general, cu 250 de puncte. Valtteri Bottas a rămas pe locul 2 înaintea pauzei de vară, însă Verstappen s-a apropiat la doar șapte puncte. Următoarea etapă, Marele Premiu al Belgiei, se va desfășura la sfârșitul lunii august.