Le Mans 2019 s-a încheiat cu o dublă Toyota Gazoo

Cursa de la Le Mans a încheiat un sezon special din Mondialul de Anduranță (WEC), început cu mai bine de un an în urmă. A fost a 87-a ediție a celebrei întreceri de 24 de ore de pe Circuit de la Sarthe și a doua cursă gazduită de acest circuit în sezonul 2018-2019. După prima sa victorie la Le Mans, reușită anul trecut, Toyota a recidivat anul acesta, cu o ”dublă”.

La cea mai importantă categorie, cea a prototipurilor P1, Toyota Gazoo Racing a fost singura echipa de uzină înscrisă în competiție. Echipajul de pe monopostul TS050 HYBRID cu numărul 7, format din Mike Conway, Kamui Kobayashi si José María López, era creditat ca mare favorit. De altfel, ei au și plecat din pole position si au reușit să se mențină în frunte in majoritatea timpului.

Lucrurile s-au schimbat însă dramatic in ultima oră de cursă, cand o semnalizare eronată a unei pene de cauciuc i-a forțat să ruleze cu viteza redusă și să facă o oprire suplimentară la boxe. În aceste condiții, conducerea cursei a fost preluata de cealalta masina Toyota, cea cu numarul 8, pilotată de Sébastien Buemi, Kazuki Nakajima si Fernando Alonso, nimeni alții decat invingatorii editiei de anul trecut!

Avea sa fie o dublă Toyota, cu mașina numărul 8 câștigătoare, podiumul categoriei P1 fiind completat de cealaltă mașinăToyota și de un prototip BR Engineering BR1 înscris in cursă de echipa SMP Racing si pilotat de trio-ul format din Mihail Aleshin, Stoffel Vandoorne si Vitaly Petrov.

La categoria P2 s-a impus un Alpine A470, angajat de Signatech Alpine Matmut, avându-i la volan pe Nicolas Lapierre, André Négrao si Pierre Thiriet.

Victoria unui Ferrari 488 GTE, reusita la clasa GTE Pro, sub culorile AF Corse (James Calado, Alessandro Pier Guidi, Daniel Serra), a marcat împlinirea a 70 de ani de la prima victorie Ferrari la Le Mans. In fine, la GTE Am s-a impus un Ford GT, al echipei private Keating Motorsport (B. Kating, J. Bleekemolen, F. Fraga).

Cursa din acest an a avut 61 de masini inscrise in competitie (din care s-au clasat la final doar 49) si a fost urmarita la fata locului de 252.500 de spectatori, după cum notează tot auto24.ro.