Reclame

Stephane Peterhansel la prima victorie a raliului Dakar din 2019

Știri / Raliul Dakar / 2019

Sursă foto : ouest-france.fr

Cel mai de succes concurent din istoria Dakarului, Stephane Peterhansel, a dominat si a castigat ziua a treia. Evolutia sa de astazi l-a urcat zece pozitii in clasamentul general, de pe 13 pana pe pe podium. Al doilea rezultat al zilei i-a revenit lui Nasser Al-Attiyah, care a revenit la conducerea Dakarului. Invingatorul de anul trecut, Carlos Sainz, a pierdut peste 3 ore si sansele de a-si apara titlul.

Stephane Peterhansel a avut un start dificil în actuala ediție din Dakar. Pilotul francez care a câștigat de 13 ori cea mai celebra competiție de rally raid a pierdut aproximativ 20 de minute în ziua secunda când a rămas împotmolit în nisip. El a declarat ca problemele electronice ale Mini-ului sau l-au deconcentrat și l-au făcut sa facă o greșeala de începător. Mr. Dakar a fost ieri ajutat sa plece mai departe de către intervenția colegului Cyril Despres. Astăzi, lucrurile au stat altfel pentru Peterhansel, care a obținut cel mai bun timp al probei cu o lungime de 331 km.

Al doilea clasat a fost Nasser Al-Attiyah, pilotul Toyota ajungând la finish cu 3 minute și 26 de secunde în urma lui Peterhansel. Al-Attiyah „a beneficiat” de problemele pe care colegul sau Giniel de Villers le-a avut astăzi, trecând in fruntea clasamentului general.De Villiers a preluat conducerea întrecerii doar pentru o zi, astăzi oprindu-se la jumătatea probei speciale și nereușind sa pornească mai departe.

Al-Attiyah are un avans de 6 minute si 48 de secunde în clasamentul general în fata lui Yazeed Al-Rajhi. Câștigătorului de ieri, Sebastien Loeb, nu i-a mers la fel de bine și astăzi. Campionul din WRC a pierdut 38 de minute si ocupa a opta poziție în clasamentul general. Carlos Sainz (foto sus) a avut probleme si mai mari, rupând suspensia stânga fata după primele zeci de kilometri, ceea ce l-a întârziat cu 3 ore și un sfert.

Sursă foto: romaniatv.net

Xavier de Soultrait (Yamaha) a obtinut prima victorie de proba din cariera în Dakar. Pablo Quintanilla (Husqvarna) este noul lider al acestei categorii, încheind ziua pe locul secund, în fata lui Kevin Benavides (Honda). Liderul clasamentului general după proba de ieri, Joan Barreda, s-a retras din concurs după ce a rămas blocat pe proba. Romanul Emanuel Gyenes (KTM) a încheiat ziua pe a 51-a poziție și ocupa al 52-lea loc în clasamentul general