Marc e campion mondial cu 3 etape înainte de finalul sezonului!

Marquez
Photo by : redbull.com

Marc Marquez a câștigat Marele Premiu al Japoniei pe circuitul Motegi Twin Ring și și-a adjudecat titlul de campion mondial cu 3 etape înainte de finalul sezonului. Podiumul a fost completat de Cal Crutchlow (LCR Honda Castrol) și Alex Rins (Team Ecstar Suzuki).

Spaniolul de la Repsol Honda, a plecat de pe a 6-a poziție a grilei și a avut în pole-man-ul Andrea Dovizioso, de la Ducati, un adversar pe măsură până aproape de final. Italianul, care a condus o bună parte din cursă, a fost depășit de spaniol cu 4 tururi înainte de final. A încercat să forțeze și să revină în fruntea cursei, dar nu a mai reușit, iar cu două tururi înainte de finiș, în virajul 10, a trântit motocicleta.

Marc Marquez în vârstă de 25 de ani și 251 este cel mai tânăr pilot care câștigă 7 titluri mondiale din care 5 la clasa regină. Tocmai l-a depășit pe Valentino Rossi care reușise acest lucru la vârsta de 26 de ani. Însă trebuie menționat că Rossi are 7 titluri doar la clasa regină unde Marquez are doar 5 titluri.

„Am făcut ca în Thailanda, nu am vrut să aștept până la ultimul tur pentru că știam ce pot. Îmi pare rău pentru Dovi, merita să fie pe podium” Marc Marquez

De menționat este și faptul că spaniolul a avut parte de un incident nefericit și surprinzător în timp ce sărbătorea victoria. Pilotul spaniol și-a dislocat umărul după ce a fost îmbrățișat de britanicul Scott Redding.

Pur și simplu s-a dislocat. Din fericire nu doare, datorită adrenalinei, însă va trebui să fiu atent să nu exagerez pe ringul de dans în seara aceasta”, a povestit Marquez.