MP al statului Singapore

blockstart.business.

Lewis Hamilton a închis cu o victorie weekend-ul de la Singapore, din Campionatul Mondial de Formula 1. Pilotul britanic a câștigat pentru a patra oară pe traseul stradal asiatic.

După demostrația de forță făcută la finalul calificărilor, acesta a luat un start ideal în cursă, însă britanicul a fost stopat după doar câteva momente din cauza intervenției mașinii de siguranță. Sergio Perez l-a trimis în zidul de protecție pe colegul său, Esteban Ocon, după virajul 3, iar Safety Car-ul a fost trimis pe pistă.

După restart, Hamilton s-a trezit în spatele său cu Sebastian Vettel, plecat al treilea din grilă. Însă pilotul Mercedes nu a avut emoții în niciun moment și a controlat impecabil ritmul de cursă. Mai mult, Vettel a forțat o strategie agresivă, însă după schimbul de pneuri a fost depășit de Max Verstappen. Olandezul a încheiat Grand Prix-ul pe locul al 2-lea și a urcat pe podium pentru prima dată la Singapore.

Vettel a fost al treilea și a cedat alte zece puncte în clasamentul general. Diferența actuală dintre Lewis Hamilton și germanul de la Ferrari este de 40 de puncte. Valtteri Bottas și Kimi Raikkonen au sosit pe locurile 4 și 5. Următoarea etapă, Marele Premiu al Rusiei, se va desfășura peste două săptămâni, la Sochi, pe circuitul semipermanent din parcul olimpic.