Toyota câștigă în sfârșit la Le Mans

După mai bine de 30 de ani Toyota reușește o nouă victorie la la Le Mans, iar din echipajul câștigător face parte și nimeni altul decât fostul campion de Formula 1 Fernando Alonso

Toyota-Le-Mans-#8

Foto  dailysportcar.com

Cele două Toyota TS050 au dominat antrenamentele libere,după care au defilat pur și simplu și în calificări, nelăsând absolut nici o șansă adversarilor. Kazuki  Nakajima a fost pilotul cel mai rapid în calificări aducând pole-ul pentru pentru echipajul #8 cu timpul de 3,15,337. Pe lângă acesta încă două nume mari au făcut parte din echipajul câștigător și anume Sebastian Buemi fost pilot de Formula 1 intre anii 2009 și 2015 și actualul pilot de Formula 1 Fernando Alonso. Toyota a ales cartea câștigătoare mizând pe acești piloți cu o uriașă experiență. A doua pe grila de start #7 a obținut timpul de 3,17,337 diferența fiind de fix 2 secunde datorită lu Kamui Kobayashi, deținătorul pole- ului de anul trecut.

După Mazda, Toyota devine cea de a doua câștigătoare niponă la Le Mans. Cele două mașini Toyota nu au fost despărțite de mai mult 40 de secunde ,însă după o mică eroare a lui Sebastian Buemi , el ne respectând viteza într-o  zonă de viteză redusă a primit o penalizare de stop-and-go și diferența a crescut la peste un minut. Din acel moment echipajul #8 a fost de neoprit ei recuperând diferența și apoi preluând șefia cursei. impunându-se în final cu un tur avans în fața echipajului #7 Aceștia au comis și ei o eroare, ratând intrarea la boxe și au făcut un stint de 12 tururi ultimul dintre ele undeva la 80 de km/h pentru a nu rămâne fără combustibil. Cu tate astea echipajul #7 format din Kamui Kobayashi, Jose-Maria Lopez și Mike Conway nu au avut emoții în a obține a doua poziție. Le Mans 24 Hours Race

Foto toyotagazooracing.com

In ceea ce privește prototipuri private cel mai rapid pilot a fost pilotul francez Thomas Laurent, timpul său fiind la 4 secunde față de cel mai bun timp. Cei de la SPM Racing s-au calificat pe pozițiile a  patra și a șasea.

La clasa P2 Paul Loup-Chatin  a reușit al doilea cel mai bun timp cu 3,24,842 după Loic Duval (TDS Racing)

Porsche și Ford s-au duelat și ele pentru prima poziție la clasa GTE-PRO, însă îin cele din urmă cei de la Loic Duval (TDS Racing) și-au trecut în cont prima linie pe grilă după un nou recird pentru GT-uri a fost stabilit de Gianmaria Bruni cu timpul 3,47.504