Marc Marquez pericolul public numărul 1

Sursă foto:prosport.ro

Rossi îl acuză pe Marquez de pilotaj periculos.

Marele Premiu al Argentinei a debutat ieri intr-un mod neobișnuit. După ce s-a declarat cursa udă, toți piloții fiind echipați cu cauciucuri de ploaie, mai puțin Jack Miller, s-au retras la boxe chiar înainte de start pentru a pune cauciucurile pentru pista uscată. Astfel toată grila a fost penalizată cu câte 3 linii în spate, singurul care si-a păstrat poziția fiind bineînțeles Miller. Apoi chiar înainte de start motorul lui Marc Marquez s-a oprit. Acesta a reușit sa îl repornească neîntarziind startul ,însă a fost penalizat cu un drive thru deoarece la repornire a deplasat motorul în direcția inversă.

Sursa foto:race videos.com

Ieșind de pe linia boxelor pe locul 19 Marquez, începe o o cursa nebună de recuperare și nu după mult timp e cât pe ce sa îl scoată afară de pe pista pe Alex Espargaro. Spaniolul se întoarce și își cere scuze însă numai după câteva ture îl împinge pe Rossi afară de pe pistă,darâmându-l pur și simplu când acesta se afla pe locul 8. Reușește sa reporneasca însă cursa pentru el s-a terminat trecând linia de sosire abia pe 19. Marquez trece și el linia de sosire pe locul 5 nereușit sa se mai apropie de grupul fruntaș format din Miller, Alex Rins, Zarco si Cal Crutchlow. Însă la sfârșit de cursa Marquez este penalizat din nou pentru pilotaj periculos cu 30 de secunde astfel ca termina si el în afară punctelor abia pe locul 18. Bătălia la vârf pentru primul loc a fost destul de acerbă toți cei 4 piloți rulând intr-un inerval de pana în 2 secunde. Jack Miller a pierdut primul loc terminând pe 5, cursa fiind câștigată de Crutchlow.